Jdi na obsah Jdi na menu
 


o pomocných tlapkách

17. 8. 2007

Asi každý, kdo se  zajímá o asistenční psi , či canisterapii zná pomocné tlapky, a tak se s touto organizací seznamte i vy co se o tyto témata teprve začínáte zajímat, nebo jste prostě zvědaví ...

Obecně prospěšná splečnost pomocné tlapky o.p.s. se zabývá chovem, převýchovou, výcvikem a předáváním asistenčních psů, dále pak canisterapií.

Asistenční psi: mohou částečně nahradit službu osobních asistentů nebo rodinných příslušníků a tak snížit závislost tělesně postiženého na jejich péči.

Rozdělení asistenčních psů:

  • Vodící pes pro nevidomé, také "slepecký pes"- pes je vycvičen k bezpečné navigaci prostoru. Dokáže najít určené místo, převést nevidomého přes silnici apod. Pomocné tlapky se tomuto typu výcviku věnují spíše se výjimečných případech (kombinovaná postižení apod.)

  • Asistenční pes pro tělesně postižného, také "pes pro vozíčkáře" - pes je vycvičen podle konkrétního typu tělesného postižení klienta. Hlavním smyslem výcviku je pomoci postiženému k větší samostatnosti, umožnit mu samostaný pohyb mimo domov apod. 

  • Balanční pes - pes, který díky speciálnímu postroji a výcviku dokáže pomáhat osobě, která má obtíže s rovnováhou. Pes je vycvičen k "vybalancování" chůze, pomoci při nástupu do autobusu apod. Pomocné tlapky už vycvičily i tento typ psů.

  • Šikovný společník - asistenční pes, jehož "páníčkem" není postižený, ale osoba pečující o postiženého. Šikovní společníci jsou umísťováni do domácností s velmi těžce postiženými klienty, kteří by sami nemohli dávat psům povely. Pes umí např. otevřít dveře mamince, která nese postižené dítě v náručí. Velkou součástí práce šikovného společníka je domácí canisterapie. 

  • Signální pes pro neslyšícího - pes je vycvičen k upozorňování neslyšícího na zvuky v jeho okolí - plačící dítě, budík, zvonek apod.

  • Signální pes pro "alergiky" - pes je vycvičen k identifikaci pachů, které způsobují postiženému záchvat astmatického typu. U některých osob jsou to např. výpary z čistících prostředků apod.

  • Signální pes pro osoby se záchvatovými onemocněními - psi jsou vedeni k tomu, aby předem vycítili nadcházející epileptický nebo jiný záchvat a postiženého na něj upozornili. V případě záchvatu pes může také přivolat pomoc.

  • Vodící pes pro pacienta se ztrátami paměti - pes je vycvičen v orientaci v okolí bydliště natolik, aby dokázal postiženého bezpečně dovést domů, pokud se není sám schopen zorientovat.

  • Pes poskytující emocionální podporu - pes určený osobám trpícím psychologickými poruchami, kvůli kterým se obávají sami vycházet z domova a zapojovat se do běžného života. Pes snižuje dezorientaci, přináší pocit bezpečí v neznámém prostoru apod.

Informace které poskytují pomocné tlapky jsou značně rozsáhlé a rozděleny podle konkrétního zájmu proto navštivte www.pomocnetlapky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Recommendations: how to promote your antiperle.estranky.cz

(LatonyaIsorT, 23. 2. 2018 11:07)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.