Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tai-či

27. 2. 2007

ObrazekCo je to tai-či:

Původně se jednalo o staré čínské bojové umění, dnes je to spíše forma cvičení a relaxace.Při tai-či nejen procvičíte svalstvo a uvolníte klouby, ale toto cvičení má příznivý vliv rovněž na nervy, krevní oběh, činnost srdce, reguluje dychání a zlepšuje metabolismus. A skvěle pomáhá proti stresu.

Termín tai ji :
(v češtině se setkáte také s názvy tai chi, tai-chi, tai či apod.) pochází z čínské filozofie a znamená ,velký předěl‘, ,nejzazší pól‘. A tai ji quan [tchaj-ťi-čchüan], jak se bojové umění přesně nazývá, pak znamená ,pěst velkého nejzazšího‘.

Lidé po celém světě si tai-či oblíbili pro ladné pohyby ia zdravotní efekty. Při cvičení se zapojuje celé tělo, každý styl vychází ze specifických sestav – jeden pomalý pohyb přechází harmonicky v druhý, zatímco rychlost a síla nejsou důležité. Zásadní roli hraje sled pohybů a jejich provedení. Ještě než se tedy pustíte do konkrétních cvičebních sestav, musíte dobře zvládnout všechny základní techniky, prvky a cviky. V tai ji se rozlišuje více než sto různých postojů. Většinu z nich lze provádět bez pomůcek, část z nich se cvičí ve dvojicích, při některých sestavách se používají tyče nebo meče.

Cvičit tai-či může téměř každý, nezávisle na věku či fyzické kondici.

Pokud vás tai-či zaujalo mrkněte na : www.taiji.cz , nebo www.volny.cz/taiji