Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hanji

27. 8. 2007

Možná jste se s názvem Hanji už někdy setkali. Možná dokonce víte, že jde o ručně zpracovaný korejský papír. Možná vás někdy napadlo, že byste chtěli znát víc…

Hanji je s Koreou spjat už stovky let. Kdysi to byl jediný papír, který se zde používal, dnes je velice uznávaný a vyhledávaný díky tomu, že je na rozdíl od papíru „západního“ zcela a výhradně pouze přírodního původu. Výroba tohoto papíru trvá několik dní. Základem Hanji je morušovník a průzračně čistá voda, ostatní přísady se od sebe mohou lišit v závislosti na místě výroby. Mnohde se přidává třeba pohanková či rýžová sláma. Ale ať se drobná přísada liší jakkoli, jedno je jisté. Recepty se nemění už tisíce let. Žádné moderní zlepšováky, žádné vymoženosti jednadvacátého století. A přesto zůstává papír ojedinělým úkazem.Hanji poznáte podle toho, že působí křehkým až průsvitným dojmem. Navzdory tomu je neuvěřitelně silný a má překvapivě dlouhou životnost. Oproti jiným ručně dělaným papírům má běloskvoucí barvu. Díky ní je také po dlouhá staletí součástí korejského náboženství jako symbol čistoty.


Dnes našlo Hanji mnoho uplatnění. Je využíváno na výrobu dekorativních předmětů, setkáváme se s ním i v tradičních korejských obytných plochách jako s výzdobou dveří, stěn i podlah. Vyrábějí se z něj světla i stínidla všeho druhu. Od těch, která dýchají stářím a tradicí, po ultramoderní kousky. Využití Hanji je tak široké, že se s ním v Koreji fyzicky setkáte na stránkách knih a novin, a můžete z něj dokonce vidět i takovou krásu jako jsou svatební šaty!

I když využitelnost Hanji od popularizace „západního“ papíru, jehož výroba je časově nenáročnější, klesá, stále zůstává základem korejského žití. A kousek této kultury si můžeme vnést i do našich životů.

 Autor: Monika Polehňová, imprimis